• Haberler
  • CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ BÜLENT TEZCAN’IN BASIN AÇIKLAMASI (25 NİSAN 2018)

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ BÜLENT TEZCAN’IN BASIN AÇIKLAMASI (25 NİSAN 2018)

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ BÜLENT TEZCAN’IN BASIN AÇIKLAMASI (25 NİSAN 2018)

Arkadaşlar sorularınız var herhalde. Bir hayli ayrı ayrı bütün arkadaşlar bir şey soracağım diye beni çağırmışsınız, buyurun bakalım.

Soru- Bugün gazetelerde Cumhuriyet Halk Partisinin adayının Abdullah Gül olduğuna yönelik iddialar. Aynı zamanda Sayın Akşener’in de bu konuda ikna edilmeye çalışılacağı ifadeleri vardı. Böyle bir durum söz konusu mudur? Abdullah Gül’de bir yoğunlaşma mı vardır ve bugün Sayın Akşener’e Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bu yönde bir öneride bulunacak mı?

Bülent TEZCAN- Teşekkür ediyorum, bugün bazı gazetelerin manşetlerine yansıyan, bizim de gördüğümüz haberlerin gerçekle bir ilgisi yoktur. O haberlerin kaynağı biz değiliz, Cumhuriyet Halk Partisinin yetkili organları değil. Görüşmeler dün de size söyledim çok hassas bir biçimde yürüyor. İttifak görüşmeleri uluorta konuşulacak şeyler değildir. Biz herhangi bir biçimde dün Parti Meclisi toplantısından sonra da söyledim, biz en geniş ve güçlü ittifakı kuracak bir modelin peşindeyiz. Herhangi bir isim konusunda rezervimiz yok. Ancak görüyoruz ki, bu ittifakın kurulmasını dinamitlemek isteyen bazı çabalar ve çalışmalar var. Muhtemelen sözü edilen haberlerin kaynağı da o çabaların özel girişimleri sonucu ortaya çıkmış olabilir. Ben gazeteleri suçlamıyorum, sadece haber kaynaklarına bir kere daha dikkat etmeleri gerektiği uyarısını yapmak istiyorum. Çünkü bu görüşmeler, ittifak çok hassas nezaket ilişkilerini gerektirir. Çok geniş bir kesimi farklı siyasi düşünceleri, farklı inançları, farklı eğilimleri olan kesimleri bir araya getirecek bir büyük demokrasi buluşması arayışındayız ve bunu başarmaya kararlıyız.

Bu çerçevede özellikle bu buluşmayı daha başlamadan sabote etmek isteyen, dinamitlemek isteyen çevreler var. Bu çevrelerin başında tek adam koalisyonu geliyor, saray geliyor. Saray özellikle bu tip buluşma girişimlerinden çok ciddi rahatsız. Çünkü iktidarının sonu oradan geçiyor, reçete orada. Biz bu noktada bizi şuna zorlamaya çalışıyorlar, herhangi bir isim, aktör üzerinde husumet yaratacak bir dille bu süreci yürütmemizi istiyorlar. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz. Sonuç itibarıyla aday olmak isteyenler bellidir, aday olma potansiyeli olanlar bellidir. Cumhuriyet Halk Partisi de aday çıkarabilme güç ve potansiyeline her siyasi partiden daha fazla muktedirdir.

Ancak bu süreçte görüşmeler devam ederken görüşmeleri tahrip edecek şekilde, özellikle seçmenin belirli bir kesiminin gönlünü kırabilecek açıklamaları yetkili ağızlardan yapmamızı bekleyip ona dönük bir tahrik ve teşvik olduğunu görüyoruz. Bu tuzaklara düşmeyeceğiz. Sözü edilen haberlerin de gerçekle bir ilgisi yoktur, Cumhuriyet Halk Partisi bu görüşmeler sürecindeki sonuç almaya dönük hassasiyeti sürdürmeye devam edecektir.

Soru- Efendim bugün grup toplantınız da var. Öncesinde Muharrem İnce’den bir açıklama geldi. Abdullah Gül’ün aday olmaması, yapılmaması Erdoğan’ın kardeşi olduğunu, hatta suç ortağı olduğu iddiasını dile getirdi. Bunu nasıl yorumlarsınız?

Bülent TEZCAN- Arkadaşlar, dün Parti Meclisimiz Sayın Genel Başkana tam yetki verdi. Bugün meclis grubumuz da bir çalışma yapacak ve bu çalışmada meclis grubunda milletvekili arkadaşlarımız düşüncelerini paylaşacaklar ve aynı dünkü şekilde verimli bir çalışmayı yürüteceğiz. Biz hiçbir biçimde ittifak görüşmeleri sürerken isimlerin kamuoyu önünde tartışılmasını doğru bulmuyoruz. Partilinin hassasiyetini biliyoruz, toplumun hassasiyetini biliyoruz, üzerinde yetki taşıyan isimlerin ve kişilerin kırk kere düşünüp bir kere konuşması gerektiğini de biliyoruz. Bu iş sorumluluk gerektiren bir iştir, sorumlu davranmak gerektiren bir iştir. Kısa günün kârını elde edeyim derken uzun günde elde edilecek somut hedefleri kaybetmek doğru değildir. Hepimiz böyle düşünmek zorundayız.

Teşekkür ediyorum arkadaşlar.