• Röportajlar
  • TBMM'de Özel Gereksinimli Bireylerin Topluma

TBMM'de Özel Gereksinimli Bireylerin Topluma

TBMM'de Özel Gereksinimli Bireylerin Topluma

TBMM'de, TBMM Koruma Daire Başkanlığı ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı'nda görevli personel için "Özel Gereksinimli Bireylerin Topluma Katılımı" konulu eğitim verildi. 

Eğitime, TBMM Koruma Daire Başkanlığı'nda görevli polisler ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı'ndaki görevli personel katıldı. 

Eğitimde Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tevhide Kargın sunum gerçekleştirdi. 

Kargın, Türkiye'nin engelliler konusunda dünyayla yarışacak yasal düzenlemelere sahip olduğunu kaydetti. 

Kargın, "Yok mu bu bireyler? Neden toplumun içerisinde değiller, neden hiçbir alışveriş merkezinde görmüyoruz? Topluma katılım açısından başarısız olmuş bir ülkeyiz. Kaç restoranda engelli bireyler için düzenleme görüyorsunuz? Bu bireylerle az karşılamamızın nedeni, sayılarının az olması değil, sokağa çıkacak kadar bağımsız olmamalarıdır. Zor bir ülkeyiz'' dedi. 

Uygun koşullar sağlandığında engelli bireylerin de sağlıklı bireylerin yapabildiği her şeyi başarabileceklerini ifade eden Kargın, çok basit düzenlemelerle toplum içinde var olmalarının sağlanabileceğini söyledi. 

Engelliler konusunda öncelikle "zihinlerdeki engellerin kaldırılması gerektiğini" belirten Kargın, "Biz zihnimizdeki engelleri kaldırmadığımız sürece topluma bu bireylerin bağımsız olarak katılabilmeleri mümkün değil. Bunu herhangi bir şekilde denetlememiz mümkün değil. Önce zihnimizdeki engelleri kaldırmamız gerekir. Toplumdaki her bireyin eşit yaşam hakkı olduğunu fark ediyor olmamız lazım. Bunu böyle fark ettiğimizde sorunun kendiliğinden çözüldüğünü göreceğiz'' diye konuştu. 

Kargın, engellilerin topluma katılımındaki en önemli sorunların fiziksel, bilgi eksikliği, yasal düzenlemeler ve tutumlardan kaynaklandığını belirterek, özel gereksinimli bireylerin ihtiyaçları konusunda bilgi sahibi olunmasının kendileriyle iletişim kurulmasını kolaylaştıracağını söyledi. 

Eğitim ile Meclis'e giriş çıkış yapan her seviyedeki insanlara belli seviyenin üzerinde hizmet sunulması amaçlanıyor.